Podłogi Winylowe Kontra Laminowane: Porównanie i Wskazówki Wyboru

Podłogi Winylowe Kontra Laminowane: Porównanie i Wskazówki Wyboru

Wybór odpowiedniej podłogi do domu może być wyzwaniem. Dwa popularne materiały, które często stają w obliczu porównań, to podłogi winylowe i laminowane. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć kluczowe różnice między nimi i ułatwi podjęcie decyzji, która opcja będzie najlepsza dla Twojego domu.

 

Charakterystyka Materiałowa

Podłogi winylowe są wykonane z syntetycznych materiałów, głównie z polichlorku winylu (PVC), co sprawia, że są bardzo odporne na wilgoć i wodę. Idealnie nadają się do kuchni, łazienek i innych wilgotnych pomieszczeń.

Podłogi laminowane, z kolei, składają się z kilku warstw, z których najważniejsza to warstwa z żywicą melaminową i papierem dekoracyjnym, nałożonymi na rdzeń z włókna drzewnego. Są bardziej podobne do prawdziwego drewna, ale mniej odporne na wilgoć niż winyl.

 

Wytrzymałość i Trwałość

Podłogi winylowe są niezwykle wytrzymałe i odporne na pęknięcia. Doskonale znoszą ciężki ruch i są odporne na zarysowania, co czyni je idealnym wyborem dla domów z dziećmi lub zwierzętami.

Podłogi laminowane są również trwałe, ale mogą ulec uszkodzeniu przez wilgoć i nadmierną wodę. Są jednak bardziej odporne na ścieranie niż winyl i lepiej imitują naturalne drewno.

 

Instalacja i Konserwacja

Oba typy podłóg są stosunkowo łatwe w instalacji, często oferując system kliknięć, który eliminuje potrzebę klejenia. Podłogi winylowe są jednak łatwiejsze do cięcia i dopasowania do kształtu pomieszczenia.

W kwestii konserwacji, podłogi winylowe są niezwykle łatwe w utrzymaniu - wystarczy regularne zamiatanie i mopowanie. Podłogi laminowane wymagają podobnej pielęgnacji, ale należy unikać nadmiaru wody i stosować specjalne środki czyszczące.

 

Koszt

Koszt obu rodzajów podłóg może się różnić w zależności od jakości i wzoru. Generalnie, podłogi winylowe mogą być nieco droższe niż laminowane, ale różnica ta jest często niewielka i zależna od konkretnego produktu.

 

Wnioski

Wybór między podłogą winylową a laminowaną zależy od wielu czynników, w tym od preferencji estetycznych, wymagań dotyczących trwałości i budżetu. Jeśli szukasz podłogi odpornej na wilgoć, winyl będzie lepszym wyborem. Jeśli jednak zależy Ci na wyglądzie zbliżonym do prawdziwego drewna i wysokiej odporności na ścieranie, laminat może być bardziej odpowiedni.

Pamiętaj, że każdy dom i każda rodzina mają unikalne potrzeby, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji.

W naszej ofercie posiadamy najwyższej jakości panele winylowe, które są w pełni bezpieczne dla środowiska. Różnią się znacząco od klasycznych winyli PVC, ponieważ wykonane są z mieszanki polimerów winylowych i surowców naturalnie występujących w środowisku. Dodatkowo wykonane są za pomocą nowoczesnej technologii RCB (Rigid Core Board), która sprawia, że panele są dodatkowo utwardzone i odporne na uszkodzenia zewnętrzne. 

Panele laminowane w naszym sklepie to również najwyższa jakość. Wykonane są w 95% z naturalnych materiałów, głównie z drewna i jego sprasowanych włókien. 

Oba typy paneli to najwyższa jakość połączona z funkcjonalnością oraz pięknym designem. Kliknij i sprawdź:

Panele winylowe

Panele laminowane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl